Ako nepokaziť kysnuté cesto

- na kysnuté koláče používajte múku hladkú alebo polohrubú na to určenú, s vyšším obsahom proteínov, ktorá je aj takto označená.

- múku vždy pred zamiesením preosejte buď cez sitko alebo v kuchynskom robote s nožmi. Múka býva totiž často v balíkoch skladovaním stlačená a preosiatie jej opäť dodá vzdušnosť.

- z čerstvého alebo sušeného droždia vždy vytvorte pridaním trocha vlažného mlieka, štipky cukru a lyžice múky kvások. Takto "naštartované" droždie bude rýchlejšie účinkovať vo vašom ceste a prípadná nevhodná kondícia droždia sa hneď prejaví tak, že kvások nebude vytvárať charakteristickú penu. Vtedy môžete začať ďalší kvások s čerstvým droždím bez toho, aby ste znehodnotili zvyšok múky a iných surovín.

- pri miesení cesta pridávajte k múke "naštartovaný" kvások a vlažné mlieko. Mlieko nesmie byť horúce, pretože rovnako ako nás, tak aj kvasnice teplota nad 42°C pomaly zabíja.

- nechajte cesto prvýkrát prikryté vykysnúť, potom ho zrazte (vytlačte bubliny z cesta) a znovu premieste. Kvasnice tak dostanú ďalší zdroj potravy a lepková štruktúra v ceste bude lepšie vyvinutá, čo sa prejaví jemnejšou štruktúrou napr. hotového koláča alebo knedle.

- pre lepší rast cesta v rúre dajte na začiatok pečenia do rúry hrniec s vriacou vodou. Kysnuté cesto lepšie porastie a bude ľahšie.